3, 2, 1… Augmented Reality!
Jeśli zastanawialibyśmy się nad najbardziej wpływowymi trendami w marketingu 2.0, czyli w szerszym kontekście –w technikach budzenia zaangażowania i aktywnych interakcji z klientem – jednym z tak określonych trendów byłaby bezsprzecznie rzeczywistość rozszerzona. Termin ten, funkcjonujący w obiegu w oryginalnej, angielskiej wersji jako Augmented Reality (AR), jest także jednym z najważniejszych punktów wyjścia do przyszłości marketingu w ogóle.
Popatrzmy teraz na fakty w ramach tego zjawiska po kolei.
Pytanie pierwsze: czy widzicie obok Piankowego Marynarza, i co Wam mówi ten obraz? Piankowy Marynarz jest alegorią dzisiejszego tematu i z pewnością wielu z Was pamięta tę gigantyczną, białą postać, demolującą z marsową miną Manhattan w II części kinowego hitu z lat 80. pod tytułem „Ghostbusters” („Łowcy Duchów”). Wyobrażenie sceny, w której miasto opanowują setki widmowych postaci, nie tylko strasząc mieszkańców, lec z także czyniących dolegliwe szkody (z przewracaniem budynków i samochodów włącznie) będzie punktem wyjścia do rozważania jak można przekształcić rzeczywistość, wprowadzając do niej elementy nierzeczywiste, i na tej podstawie tworząc frapujący kolaż. W marketingu jest oczywiście inaczej. Działania są racjonalne i zaplanowane. Na pierwszym miejscu myślimy o celach biznesowych i zasięgowych. Nasze „hologramy” wcielają się w konstruktywne elementy przestrzeni, wpływając na content (zawartość komunikacji) i atrakcyjność komunikacji. Przyciągają, komunikują, angażują. Tworzą wyróżnik marek i produktów.
img
Dlaczego rzeczywistość rozszerzona jest przyszłościowym kierunkiem tworzenia kampanii?
1. Ponieważ jest elastyczna. Można ją stosować do wszelkich działań eventowych, tradowych, działań wsparcia sprzedaży skierowanych do klienta końcowego.
2. Ponieważ jest modularna. Komunikację AR kształtuje się dowolnie do pożądanych produktów/usług i grup docelowych. Wyobrażacie sobie deweloperów oferujących tę usługę potencjalnym klientom? Dzięki temu można zobaczyć wymarzony blok i mieszkanie na etapie „dziury w ziemi”. Wyobrażacie sobie dedykowany pokaz „światło i dźwięk” Waszej oferty dla zaproszonych na specjalny seans Waszych klientów kluczowych?
3. Jest wspierająca dla ofert i produktów. Zapoznajcie się z filmem, na którym zobaczycie, jak skutecznie można zasymulować ekspozycję produktów na ekspozycji sklepu wielkopowierzchniowego
4. Jest progresywna i w bardzo efektywny sposób wspiera tradycyjną komunikację zasięgową. Pamiętajcie frapujące zjawisko „Pokemon Go” i szaleństwo, jakie opanowało miliony ludzi na całym świecie, poszukujących ukryte Pokemony? Dla przypomnienia zapraszam do lektury wcześniejszego odcinka bloga poświęconego tej sprawie.
5. Tworzy światy niezwykłe, wykraczające poza standardową percepcję. Jeśli zastanawialiście się, czy Waszą komunikację można podnieść na nowy poziom, zaproponować rozwiązania, które zaskoczą rynek, wprowadzić nowe elementy oferty – nic nie zwiększy atrakcyjności tych działań niż innowacyjna forma komunikacji. Zapamiętajcie zdanie „Nowa komunikacja dla nowych produktów” i sprawdźcie na własnym przykładzie jej niezwykle wysoką skuteczność.
Czym jednak byłyby te rozważania bez praktycznego przełożenia języka AR na świat marketingu. W tym celu proponujemy Wam rozwiązania, które w najbardziej efektywny sposób przełożą się na Wasze sukcesy na rynku. Wprowadziliśmy zintegrowaną ofertę New Marketing Consulting w obszarze rzeczywistości rozszerzonej i bardzo szybko rośniemy w tym obszarze. Zapraszam do osobistego kontaktu w celu omówienia szczegółów.
Naszą misją jest praca dla wspólnej lepszej rzeczywistości i tak rozumiemy tę misję!